Открита технология за печат без мастило или тонер

The Recycler: "В бъдеще може би ще се печата не с мастила, а с UV лъчи"

 

Seeker съобщи, че учените са открили метод за получаване на „хартия за многократен печатс помощта на нетоксични наночастици , на която може да се отпечатва и изтрива повече от 80 пъти". В статията се отбелязва, че се грижата за "обезлесяването, замърсяването и отпадъците" от производството на хартия занимават много хора и че въпреки рециклирането, "една четвърт от сметищата на Америка и една трета от битовите отпадъци са от хартия".

Yadong Ин, професор по химия в Университета на Калифорния, Ривърсайд, каза, че новата технология "означава, че няма нужно да се харчат много пари за хартия и мастила", както и за опазването на дърветата, тъй като ще е достатъчно да се отсече едно дърво за производството на същото количество хартия, за което сега трябва да се отсекат 88 дървета". Хартията за многократен печат може да се използва за бележници, касови бележки и вестници, каза Ин, който е работил с "други колеги от University Шандун в Китай, както и Националната лаборатория в Lawrence Berkeley".

Технологията е разработена, като обикновена хартия се покрива с фин слой от наночастици, чувствителни към светлина. В експеримента си учените са направени два типа наночастици от пруско синьо от „стандартен нетоксични син пигмент и титанов диоксид", също нетоксичен. Двата компонента се смесват и се нанасят върху хартията, тонирайки я в синьо.

Тестът се отпечатва с помощта на "маска на буквите, гравирана и нанесена върху тонираната хартията", която след това се излага на UV светлина, фотоните на светлината се насочват върху титановия диоксид през маската, освобождават се електрони, които след това се "прихващат от пруско-сините наночастици" и ги обезцветяват.

Резултатът е, че някои зони остават сини, а други стават безцветни, като така се възпроизвежда текстът. След пет дни на печатът започва да избледнява, а учените установили, че "при излагането на страницата на топлина за 10 минути " всички букви изчезват. Екипът е разработил "прототип на принтер", който да използва вместо маската. Ин каза, че тъй като "тяхната версия на принтер не изисква движещите се компоненти на лазерните или мастилено-струйните принтери, които са вече са на пазара, което го прави много по-лесен за производство и поддръжка".

Ин коментира: "Предполагам, че този вид лазерен принтер би бил бъде много по-евтин, тъй като включва само светлина ". Екипът се надява да "разработи принтер, който е в състояние да отпечатва на стандартен размер хартия, а след това и машина за пълноцветен печат".

Статията на The Recycler можете да намерите тук.